wtorek, 11 sierpnia 2015

Harry Potter i Kamień Filozoficzny | J.K Rowling


Tytuł: Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Seria: Harry Potter #1
Autor: J.K. Rowling
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 324


tej książce z pewnością słyszał już cały świat. Ja z wielkim wstydem przyznaję, że moje zetknięcie się z twórczością pani Rowling nastąpiło dopiero teraz. Oczywiście film oglądałam i to nie raz, nie dwa. Pamiętam jak nie mogłam oderwać się od ekranu telewizora i w kółko zatracałam się w całą serię. Natomiast do książki dorwałam się kilka tygodni temu. Szczerze mówiąc nie wiem dlaczego tak późno, może do wszystkiego trzeba dorosną. Tak czy inaczej Harrego ubóstwiam i wielbię. Ta książka ma w sobie tak ogromną siłę i pasję, że jeszcze chyba nigdy nie zdarzyło mi się być tak zapatrzoną i zafascynowaną.


Nie wiem czy trzeba wam streszczać fabułę, bo nawet jeżeli ktoś nie czytał książki to z pewnością oglądał film. Może skupię się na emocjach jakie towarzyszyły mi podczas czytania. 

W tej części tytułowy Harry Potter jest jeszcze dzieckiem i nie do końca wie co wokół niego się dzieje. Nagle ni stąd ni zowąd dowiaduje się, że jest czarodziejem, co wiąże się z wieloma zmianami, które są nieuniknione. Z początku jego zachowanie nie jest przemyślne, wiele rzeczy robi bardzo spontanicznie nie myśląc o ich konsekwencjach. 

Można powiedzieć, że całe jego dotychczasowe życie było oparte na kłamstwie oraz zatajeniu pewnych spraw. Z pewnością nie miał łatwego życia u boku wujostwa. Jego wybawieniem i nową nadzieją stał się Hogward. Uważam to za piękne, gdyż zagubiony chłopak, który jako niemowlę
stracił oboje rodziców odnalazł dom zbudowany przez obcych dla niego ludzi. Mamy tu kolejne potwierdzenie na to, że dom to nie miejsce, a ludzie. Znalazł tam osoby, na których mu na prawdę zależało, ludzi, którzy byli dla niego najważniejsi. 

Bardzo się cieszę, że nie ma tam żadnego wątku miłosnego, których jest przesyt we wszystkich powieściach dla młodzieży, ponieważ Harry Potter to typowa opowieść o przyjaźni, oddaniu, poświęceniu oraz odnajdywaniu w sobie wewnętrznej siły. Motywy magii były idealnie wpasowane w całość oddając nastrój otoczeniu. Nigdy nie byłam przygotowana na to co miało się za chwilę wydarzyć. Autorka świetnie dawkowała nam niepewności i serwowała  mnóstwo zwrotów akcji. Jej styl pisania świadczy tylko i wyłącznie o dojrzałości warsztatu pisowni oraz oddaniu się w realistykę powieści, z której można wywnioskować, że pisała całym sercem. 
Bohaterowie byli idealnie wykreowani oraz wpasowani w fabułę. Była bardzo duża różnorodność charakterów oraz uosobień postaci. Wszyscy byli tak cudowni, że każdy z osobna miał w moich snach swoje miejsce. Nie brakowało odważnych, inteligentnych i walecznych bohaterów jakimi byli Harry, Hermiona i Ron. Można było znaleźć ostoję jaką dawał swoją mądrością profesor Dumbledore. Każdy mógł poczuć ukłucie strachu podczas spotkania się z niektórymi bohaterami, lecz było również wiele śmiesznych, wywołujących uśmiech na twarzy sytuacji. Z pewnością na nudę nie można było narzekać.

Kocham tę książkę i każdemu będę to powtarzać. Jest w niej zawarte wszystko co najlepsze i poruszające. Każdy znajdzie coś dla siebie. Cała powieść jest owiana tajemnicą, może lekkim mrokiem, ale również  światłem i uśmiechem. Wielką radość nam jako czytelnikom sprawia fakt, że jesteśmy świadkami jak młodzi, pierwszoroczni czarodzieje dorastają i przeistaczają się w coraz to mądrzejsze osoby. Tę książkę określę już ostatnim słowem CUDOWNA. 
MOJA OCENA 10/10

1. >Harry Potter i Kamień Filozoficzny<
2. Harry Potter i Komnata Tajemnic
3. Harry Potter i Więzień Askabanu
4. Harry Potter i Czara Ognia
5. Harry Potter i Zakon Feniksa
6. Harry Potter i Książę Półkrwi
7. Harry Potter i Insygnia Śmierci 

11 komentarzy:

 1. Aż wstyd mi się przyznawać, że nie czytałam jeszcze Harrego Pottera. W końcu muszę się za niego zabrać.
  Pozdrawiam.
  http://miedzy--stronami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że przynajmniej nie jestem sama.

   Usuń
 2. Nie wiem czy ja jestem jakaś nienormalna, ale ani nie czytałam ani nie oglądałam Harrego Pottera. Chyba musze to w końcu zmienić.

  Pozdrawiam
  blog--ksiazkoholiczki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również będę zaczynała książkową przygodę z Harrym. Dopiero. Filmy mam już za sobą :D

  melomol.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Filmy oglądałam. Przeczytałam do Zakonu Feniksa i...stoję tak już od roku xD

  Pozdrawiam, Lucy :*
  http://zeglujacmiedzysnami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Ile pięknych chwil przeżyłam z tą książką:) Przyznam, że dzięki temu wpisowi zostałam skłoniona do refleksji.

  OdpowiedzUsuń
 6. To seria mojego dzieciństwa! Kocham Rowling za stworzenie tego cudownego świata i niezapomnianej historii! Koniecznie muszę sobie odświeżyć historię Chłopca Który Przeżył <3
  Pozdrawiam
  my-life-in-bookland.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Nominowałam Cię do Przysłowiowego Tagu.
  Więcej info: http://miedzy--stronami.blogspot.com/2015/08/przysowiowy-tag.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo, niedługo odpowiedź na TAG, pojawi się :)

   Usuń
 8. Ostatnio również po raz pierwszy sięgnęłam po Harrego Pottera, lecz w moim przypadku nigdy nie oglądałam ekranizacji żadnego tomu z serii. Po zapoznaniu się z Kamienie Filozoficznym pokochałam tą serie i obecnie jestem przy oglądaniu ekranizacji Zakonu Feniksa.
  lemoniadowe-recenzje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Twoja recenzja sprawiła, że powróciły wspomnienia.... Harry'ego Pottera czytałam wieki temu i był jedną z moich pierwszych książek. Może odświeżę sobie całą serię
  pozdrawiam ;)
  Latające książki

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...